איך לקרוא את שפת הגוף של החתול?


 שפת הגוף – למה החתול מרים את הזנב? האוזניים שלו צמודות לראש?…

חתולים מתקשרים בכל מיני דרכים כדי לאסוף מידע מהסביבה וכדי להעביר מידע על עצמם לסובבים אותם.

סוג אחד של תקשורת, כולל את שפת הגוף אבל הם מתקשרים גם על ידי ריח וקול. בהתאם לסיטואציה שהחתול נמצא בה, שפת הגוף שלו תשתנה.  אפשר לדוגמה לראות שני חתולים הולכים ברחוב, אבל לא תשימו לב שהם מעבירים ביניהם מסרים עדינים מאוד, כמו תנועת אוזניים קלה או מבט משתנה. המסרים העדינים האלה ברורים מאוד בדרך כלל זה לזה ובעזרתם הם אומרים "היי, חבר שלי מה נשמע?" או לחלופין "אל תתקרב אלי"

אם תהיו ערניים לשפת הגוף של החתול שלכם, זה ישפר אפילו יותר את מערכת היחסים ביניכם. תחסכו לעצמכם שריטות מיותרות כשתתרגמו בצורה מדויקת, כשהוא אומר לכם בחתולית "בבקשה אל תטריד אותי עכשיו". הבנה יותר טובה של שפת הגוף, תעזור לכם גם לפענח מתי החתול שלכם פוחד, מרגיש צורך להתגונן, מעדיף לשחק לבד או רוצה ליטופים, איפה בדיוק הוא מעדיף אותם, או כשהוא אומר לכם שהספיקו לו הליטופים בשלב הזה.

אז בואו נתחיל לתרגם חתולית לעברית!

cat tailsאיך החתול משתמש בזנב כדי לתקשר איתכם

אם תסתכלו על המנח של הזנב, תגלו דרך מצוינת להבין איך הוא מרגיש עכשיו ובואו ניקח כמה דוגמאות:

 • זנב למעלה – זה חתול שמח, שסביר להניח יהיה מאוד חברותי בשלב הזה
 • זנב למטה – בדרך כלל מעיד על חתול מפוחד או מרגיש מאוים
 • זנב שזז מצד לצד במהירות (אצל כלבים זה כשכוש זנב ובדרך כלל מעיד על שמחה אבל חתול שמזיז כך את הזנב שלו אומר ההיפך לגמרי. החתול אומר לכם שהוא מרגיש מאוים או מפוחד והוא לא רוצה שיתקרבו אליו.
 • זנב שזז לאט ימינה ושמאלה – חתול שמנסה לפענח את הסיטואציה שבה הוא נמצא כרגע ויזיז את הזנב עד שיגיע למסקנה
 • זנב סומר – חתול מבוהל לחלוטין. זה אומר שהוא חווה כרגע חוויה מאוד מאיימת ונבהל מאוד.
 • זנב בין הרגליים – חתול מפוחד

 

איך החתול משתמש באוזניים שלו כדי לתקשר איתנו?

דרך נוספת ומצוינת לתרגם את מצב הרוח של החתול, היא לשים לב לפוזיציה של האוזניים שלו וניקח כמה דוגמאות.
אוזניים קדימה – חתול שהאוזניים שלו מוטות מעט קדימה, בדרך כלל זה אומר שהוא מרוצה ורוצה לשחק. אוזניים מתוחות וישרות  – זה אומר שהחתול דרוך וערני. האוזניים יכולות להיראות כך כשהוא בא להגיד לכם שלום אם חזרתם עכשיו הביתה, או אם הוא שמע רעש מוזר, או שהוא באמצע משחק.

 • אוזניים מוטות אחורה – החתול עלול להרגיש מאוים, כי אולי שמע משהו או משהו בבית הפחיד אותו
 • אוזניים מוטות אחורה וצמודות לראש – החתול מרגיש מאוים או שהוא מאוד דרוך לקראת תקיפה. לא כדאי ללטף חתול במצב הזה (בהחלט אפשר לנסות להרגיע אבל לא על ידי ליטוף)

cat ears

 

 

איך החתול משתמש בעיניים כדי לתקשר

העיניים שלהם לא רק יפות ומהפנטות, הן גם יכולות להעביר לכם הרבה מאוד רמזים לגבי איך הם מרגישים בסביבה שבה הם חיים.

 • אישונים מורחבים – החתול מבוהל, מופתע או מתכונן לציד, כלומר משהו עורר את הציד שבו.
 • אישונים צרים – יכול להיות שהחתול מתוח או שהוא מרגיש צורך לתקוף כדי להגן על עצמו. כמובן שגם התאורה בסביבת המחיה משפיעה על האישונים כך שתשימו לב לזה ולסימנים נוספים.
 • בהייה – כשהחתול מביט בכם ולא מסיט את המבט, זה בדרך כלל כשהוא רוצה משהו. בטבע מבט חודר הוא הזמנה לקרב, לכן נורא חשוב לבחון את הסיטואציה כולה ולהתייחס למספר סימנים יחד, בכל אופן, לרב בבית זה הזמנה לבוא ולתת משהו טעים או לשחק.
 • מצמוץ – מצמוץ אומר שהחתול שלכם מעביר מסר שאתם דווקא בסדר והוא מוכן להיות חבר שלכם. כלומר הוא מרגיש יחסית נינוח ואומר למי שנמצא לידו שהוא סומך עליו.
 • עיניים חצי עצומות – בהנחה שהחתול בריא, עיניים חצי עצומות אומרות שהוא מאוד רגוע ובטוח בסביבת המחיה שלו
ייעוץ התנהגות חתולים - אורלי זכאי

ייעוץ התנהגות חתולים – אורלי זכאי

 אז לסיכום, כמו שציינתי למעלה, כדי לתרגם את החתול שלכם צריך לקחת בחשבון, כמה סימנים יחד ובנוסף לסמנים האלה, גם את ההקשר לסביבה.  בדרך כלל, חתול ישתמש בו זמנית בכמה סימנים יחד, כדי להעביר מסר ולשדר לכם מה הוא מרגיש עכשיו.

לדוגמה, חתול שיושב עם הרגליים מקופלות מתחת לגוף, תנוחה דומה מאוד לתנוחת הספינקס, אבל עם הידיים מקופלות מתחת לגוף. עכשיו בואו נסתכל על כל הגוף מקצה הראש ועד קצה הזנב. אם החתול מישיר מבט, העיניים שלו בריאות וחדות והוא אפילו יוצר קשר עין, זה בדרך כלל אומר שהוא רגוע ומרגיש מאוד בטוח לידכם ובסביבת המחיה, עד כדי כך שהוא יכול להכניס פנימה את כלי הנשק שלו (כפות הידיים) לעומת זאת, אם החתול יושב בפוזיציה הזו ומרכין ראש, יכול מאוד להיות שהוא חולה וזקוק לבדיקה וטיפול רפואי.

יש לכם שאלה לגבי ההתנהגות של החתול שלכם? צרו איתי קשר לטלפון 054-2345620

eplace בניית אתרים